خواص زیتون

 

زیتون میوه ای خوشمزه با طبع گرم و معتدل که علاوه بر طعم خوب ، دارای فواید و خاصیت های بسیار زیادی است. در این مطلب قصد داریم به بررسی تعدادی از خواص این میوه بپردازیم. مصرف زیتون برای کسانی که فشار خون دارند بسیار مفید است . درمان نقرس ، یبوست ، و درمان عصبانیت از سری خواص این میوه ی شگفت انگیز است.

 

1-     برای درمان فشارخون 15 گرم برگ زیتون در یک لیتر آب جوش دم کرده یک ساعت بعد از غذا یک فنجان بنوشید.
2-    برای درمان نقرس 50 گرم برگ یا پوست درخت زیتون در یک لیتر آب بجوشانید روزی 3 فنجان میل شود توجه داشته باشید کسانی که فشار خون آنها پائین است با احتیاط مصرف کنند.
3-     برای درمان یبوست صبح ناشتا یک قاشق روغن زیتون میل کنید.
4-     برای سنگ صفرا و تحریک کبد صبح ناشتا یک قاشق روغن زیتون و بعد از 15 دقیقه یک لیوان آب جوش میل کنید.
5-     برای برنزه شدن پوست مالیدن روغن زیتون و گرفتن حمام آفتاب مفید می‎باشد.
6-     برگ درخت زیتون ضدعفونی کننده است.
7-     دم کردة برگ درخت زیتون آرام بخش و برای ناراحتی‌های عصبی مفید می‌باشد.
8-     برای درمان نقرس از ترکیب روغن زیتون و صمغ کاج استفاده نمایید.
روش تهیه بدین صورت است: روغن زیتون و صمغ کاج به طور مساوی در یک شیشه درجه دار ریخته و آن را در آب جوش قرار داده شیشه را خوب تکان می دهیم تا مخلوط شوند سپس به محل درد می‌مالیم.
9-  برای تقویت دندانها و لثه‌ها با انگشت آغشته به روغن زیتون آنها را ماساژ دهید.
10-  مالیدن آب دم کردة برگ، چوب و ریشه زیتون برای رفع سردرد، سرگیجه مفید است.
11-  ضماد برگ زیتون برای ورم‌های گرم چشم مفید است.
12-  مزمزه با آب برگ زیتون برای دندان درد مفید باشد.
13-  صمغ درخت زیتون مقوی ذهن و حافظه است.
14-  مزمزه با آب نمکی که زیتون در آن پرورده شده است به لثه‌ها استحکام می دهد و مفید برای دندان است.
15-  خاکستر چوب زیتون با عسل و آب میوة زیتون برای جلوگیری از ریختن مو و کچلی و جوش سر مفید است.
16-  کسانی که درد سیاتیک دارند صبح حدود 50 گرم روغن زیتون با آب ولرم یا ماءالشعیر میل کنند. علاوه بر اینکه مسهل قوی می‌باشد درد سیاتیک را هم خوب می‌کند.
17-   برای دفع سنگ‌های مثانه و یا صفراوی می‌توان روغن زیتون 50 گرم همراه آب گرم میل نمود.
18-  مالیدن روغن زیتونی که چند سالی از عمر آن گذشته باشد برای تقویت چشم مفید است.
19-  دم کردة برگ زیتون برای کسانی که بیماری قند دارند یک نوشیدنی خوبی است و نافع می‌باشد. 20 گرم برگ خشک در یک لیتر آب سرد یک شب بگذارید بماند سپس 20 دقیقه بجوشانید صاف نموده روزی 4 نصف استکان میل شود.
20-  برای بیماران کلیوی 10 گرم برگ زیتون در 300 گرم آب 15 دقیقه جوشانده صاف نموده گرما گرم به مدت 14 روز میل شود.
21-  برای رماتیسم طبق دستور کلیوی تهیه و میل شود و برای اینکه نتیجه بهتری بگیرند ، از روغن زیتون مخلوط با صمغ درخت کاج که قبلاً توضیح داده شده بود مالش دهند.
22-  اگر خدای نکرده کسی را مار گزید بهتر است تا به رسیدن نزد پزشک یک لیوان روغن زیتون میل کند تا از مسمومیت و خطر برکنار ماند.
23-  کسانی که تب دارند 50 گرم برگ جوان درخت زیتون در یک لیتر آب به مدت یک ربع بجوشانند سپس کنار گذاشته هنگامی که سرد شد روزی سه بار هر بار یک فنجان همراه با عسل میل کنند.
24-  کسانی که ادرار آنها بند آمده است 10 گرم برگ زیتون در 300 سی سی آب یک ربع جوشانده صاف نموده با عسل شیرین کنند روزی سه فنجان بخورند.
25-  برای کسانی که بیماری کبد و سنگ کیسه صفرا دارند هر روز صبح یک قاشق روغن زیتون با آب پرتقال یا لیمو ترش مخلوط نموده میل شود.
26-  افرادی که می‌خواهند لاغر شوند همراه غذا حدود 10 دانه زیتون بخورند (که در آب نمک پرورده شده باشد).
27-  خوردن روغن زیتون باعث روشن شدن رنگ چهره می‌شود.
28-  برای از بین بردن کک و مک ماسک توت فرنگی و خامه بگذارید سپس صورت را با آب اکسیژنه 8 درصد مرطوب کنید بعد از آن روغن زیتون بمالید.
29-  برای رشد مو روغن زیتون کهنه یعنی 7 سال از آن گذشته باشد را با فندق کوبیده مخلوط نموده داخل یک شیشه ریخته سه روز در مقابل آفتاب بگذارید سپس صاف نموده مو را ماساژ دهید.
30-  کسانی که می‌خواهند ریش نرمی داشته باشند یک قاشق روغن زیتون + یک قاشق آب مقطر + یک قاشق گلاب مخلوط نموده ریش را در حالی که خشک است ماساژ دهند سپس با صابون جوانه گندم بشویند.
31-  برای جلوگیری از قطره قطره آمدن ادرار 15 گرم برگ زیتون در 300 گرم آب 15 دقیقه بجوشانید صاف کنید صبح ناشتا نصف آن را بنوشید نصف دیگر آن را شب استفاده کنید به مدت 7 روز.
32-  برگ زیتون از سکته قلبی و مغزی جلوگیری می‌کند کسانی که سکته کرده‌اند باید گاه‌گاهی از جوشاندة برگ زیتون استفاده کنند.
33-  پیغمبر اکرم (ص) فرموده‌اند: روغن زیتون صفرا و سودای بدن را متعادل می کند. اعصاب را قوی و انسان را خوش اخلاق و نیک نفس می‌کند و غم و اندوه را برطرف می نماید.
34-  کسانی که با سرب سر و کار دارند باید در برنامه غذایی از زیتون استفاده کنند زیرا مسمومیتهای حاصل از سرب را از بین می‌برد.
35-  کسانی که سرفه‌های خشک می‌کنند برای درمان آن از روغن زیتون استفاده نمایند.
36-  بهترین روش خوردن روغن زیتون اینست که همراه با آبلیمو باشد.
37-  برای نرم کردن موهای خشک و شکننده روغن زیتون یک قسمت روغن کنجد، یک قسمت مقداری آبجوش در ظرفی ریخته آهسته حرارت دهید سپس موها را با آن ماساژ دهید.
38-  کسانی که مشکل تنفسی دارند بیخ گوشها و روی زبان را روغن زیتون بمالند.
39-  دخترانی که کم خون هستند از زیتون استفاده کنند یا برگ آن را بصورت دم کرده میل کنند.
40-  پوستی که در اثر آفتاب سوخته شده است روغن زیتون التیام بخش آن است.
41-  برای روشن شدن پوست یک عدد زرده تخم مرغ یک قاشق روغن زیتون مخلوط نموده بصورت ماسک استفاده شود. وقتی که ماسک خشک شد سفیده آن را با چند قطره آب اکسیژنه ضعیف مخلوط کرده خوب هم بزنید سپس روی پوست بگذارید.
42-  برای رفع خستگی پوست صورت از ترکیب شیره انگور و روغن زیتون استفاده کنید بدین صورت انگور را جوشانده تا به یک سوم یا یک چهارم برسد سپس با روغن زیتون مخلوط کرده پوست صورت و دست‌ها را ماساژ دهید.
43-  روغن زیتون و گلیسیرین را به طور مساوی مخلوط نموده جهت ترک دست و پا مفید می باشد.
44-  مالیدن روغن زیتون بر پوست کودکانی که نرمی استخوان دارند و کم خون هستند اثرات مفیدی ظاهر می کند.
45-  کسانی که دردهای عصبی، رماتیسمی و گرفتگی عضلات دارند از سیر و روغن زیتون استفاده کنند. بدین صورت که چند حبه سیر را در 200 گرم روغن زیتون به مدت چند روز در آفتاب می‌گذارند یا اینکه در یک شیشه ریخته سر شیشه را محکم می‌بندند و به مدت چند ساعت در آب جوش می‌گذارند سپس سیرها را له نموده با روغن مخلوط می‌کنند و بمالند.
46-  برای درمان نقرس 50 گرم بابونه خشک در 500 گرم روغن زیتون مخلوط نموده طبق دستور فوق در آب جوش گذاشته سپس صاف نموده بر روی عضلات (عضو) می‌مالند و مالش می‌دهند.
47-  برای رفع ترشحات بینی در هنگام سرماخوردگی چند قطره روغن زیتون بچکانند.
48-  برای درمان آتش سوختگی از مخلوط برگ مورد با روغن زیتون در محل بمالید.
49-  برای رفع خارش چشم، قرمزی چشم، ریزش اشک و تقویت بینایی روزی سه بار هر بار دو قطره روغن زیتون در چشم بچکانید بهتر است قبل از چکاندن، روغن زیتون را در یک شیشه دربسته ریخته و آن را داخل آب جوش به مدت چهار ساعت بجوشانید.
50-  برای درمان جوشهای داخل دهان برگ درخت زیتون را جوشانده و آب آن را در دهان نگه دارید.
51-  جوشاندة برگ و ریشه درخت زیتون با هم اگر مزمزه شود سردرد را تسکین می‌دهد و اگر در بینی بچکانید زکام و آب ریزش بینی را معالجه می‌کند، پاشیدن این جوشانده اطراف منزل حشرات را فراری می‌دهد.
52-  برای درمان موخوره موها را با روغن زیتون چرب نموده سپس آنها را با یک پارچه ببندید بعد از 5 ساعت دوش بگیرید زیرا بوی روغن زیتون موجودات موخوره را از بین می برد.
53-  برای درمان بواسیر یک قاشق حنا را با روغن زیتون خمیر نموده در محل درد بصورت ضماد بگذارید.
/ 0 نظر / 24 بازدید